Thumbnail
  • 19.11.2021

Kamuoyuna Önemle Duyurulur;

 

Bilindiği üzere pandemi havacılık sektörünü olumsuz yönde etkiledi. Şirketlerimizin bir bölümü işçi çıkartırken, THY ve iştiraklerinden olan THY Teknik A.Ş ise istihdamın korunmasını ve bu zorlu süreci çalışanların da özverisiyle atlatma yolunu seçti.  

 “Onur Air”de, meslektaşlarımızın da bulunduğu havacılık emekçileri 21 ay hak edişlerini alamadı. Hak arayışlarında eylemler de yaptılar. Bu taleplerinde yanlarında durduk. Onur Air yönetiminin fedakar çalışanlarının mağduriyetlerini gidermesini ve tüm emekçilerin ücretlerini daha fazla zaman geçmeden ödemesini bekliyoruz.

Ayrıca hava aracı bakımı yapan personel “metal işkolunda” tanımlanması nedeniyle, her ne kadar havacılık dinamiklerine hakim olamasa da, Öz Çelik-İş yetkili sendikadır. Öz Çelik-İş ile THY Teknik A.Ş arasında temmuz ayında geçerliliğini yitiren Toplu İş Sözleşme (TİS) yenilenme görüşmeleri devam etmektedir. Bu zorlu süreçte özveri gösteren herkesin işe gelmekten korktuğu, fiziki mesafeye uygun çalıştığı dönemde meslektaşlarımız işin gereği bakım operasyonlarının aksamaması için yan yana çalışmak zorunda kaldı. Devam etmekte olan TİS görüşmelerinden bizlere yansıyan bilgiler henüz çalışanların beklentilerini karşılayacak somut sonuçların ortaya çıkmadığı yönündedir.

Havacılık emekçilerini temsil eden metal işkolunda bulunan yetkili sendika Öz Çelik-İş’in hazırladığı TİS taslağında istenilen ücret ile ilgili düzenlemeler uçak teknisyeni meslektaşlarımızın da bulunduğu çalışanlar tarafından yeterli olmadığı dile getirilmişti.

“Her ne kadar dolar ile ücret almasak da” taslağın hazırlandığı dönemde dolar kuru 8,6 TL değerindeydi. THY Teknik A.Ş’de meslektaşlarımızın da içinde bulunduğu emekçiler için TİS maddelerinin yeniden düzenlenerek ya “dolar kuru” ya da “eşel mobil” ile aylık enflasyon oranına göre zamların belirlendiği ücret düzenlemesi yapılması, alnının teri kurumadan emekçinin hakkını vermeye çalışan yönetimde veya temsilde olan ve kul hakkından korkanlar için en önemli beklentimizdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği