Thumbnail
  • 01.03.2015

Görüşme esnasında, UTED olarak, Uçak Teknisyenlerini ilgilendiren konularda SHGM Çalışma Gruplarında görev almak istediğimizi belirttik. Bilal Bey’in talimatı ile SHY-66 Lisanslandırma Çalışma Grubuna dâhil olduk. UTED olarak sektörün sesi ve gücü olmak için çalışacağız. Camiamız için hayırlı olsun.


   Bilal Bey’e, son yıllarda ülkemizde artan uçak sayısına yeter sayıda lisanlı teknisyen yetiştirilmediği ve sektörde lisanslı uçak teknisyeni açığının arttığı ifade edilmiş, özellikle lisanslandırma sürecinde sıkıntıların olduğu iletilmiştir.

   Uçak bakım ortamında çalışan lisanlı veya lisans alma çalışmaları içinde olan sektör çalışanlarına otorite kaynaklı bilgilerin değişerek ulaştığı ifade edilmiş, özellikle “logbook” konusunda sektörde bilgi kirliliği bulunduğunu, dernek olarak otorite ve sektör arasında köprü olmak istediğimizi kendilerine iletilmiştir.

   Sn.Bilal EKŞİ, derneğimizden uçak bakım personeli yetiştiren havacılık okullarına bilgi ve tecrübe aktarımı için destek olmamız konusunda tavsiyede bulunmuştur.

   Görüşmede, bazı meslektaşlarımızın lisanslarının iptaline neden olan yunan merkezli EASA Part 147 Eğitim kuruluşu HATA ile ilgili de gündem oluşmuş, bu kurum tarafından sınav yapılan lisans sahipleri ile ilgili EASA tarafından detaylı inceleme yapılmakta olduğu belirtilmiştir.

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği