Thumbnail
  • 01.10.2021

Teknofest  Uluslararası İha Döner Kanat Kategorisi

Detaylı Tasarım Raporu Birincisi

AEROKOU

 

AEROKOU takımı, Kocaeli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencileri tarafından 2018 yılında kuruldu. Takımın kurulma amacı; teorik eğitimi, danışman hocaların desteğiyle hayata geçirip yerli otonom bir insansız hava aracı tasarlamak ve üretmek. Kurulduğundan bu yana her sene Teknofest yarışmalarına katılan AEROKOU takımı bu sene Uluslararası İHA döner kanat kategorisi detaylı tasarım raporunda birinci oldu.

 

Balmumundan kanatların çelikten kanatlara dönüşüm hikayesidir AEROKOU. Bilginin, pratiğe dönerken cisimleşen bir takım ruhudur. Genç beyinlerin, elleriyle malzemeyi yoğurup bir uçuş makinesine çevirmesinin heyecanlı hikayesidir. Amatör ruhun heyecanının, tekniğin disipliniyle şekil verdiği gökyüzüne atılan imzanın adıdır AEROKOU. Uykusuz ama yılmadan çalışılarak geçirilen gecelerin; soğuk kış günlerinde programlanan devre kartlarının, sıcak yaz tatillerinde okul pistinde yapılan uçuş denemelerinin zamansız hikayesidir. Her bir kahramanının kendi ruhundan bir parça kattığı; hayat gibi tecrübelerden süzülerek ortaya çıkan, gökyüzünün emek yoğun bazen metalden, bazen kompozitten bazen de köpükten yapılmış bir çift kanadının adıdır. Bir nefestir gökyüzüne gençlerin ruhundan. Bazen hüzündür, bazen azimdir, bazen yorgunluktur, bazen hayal kırıklığıdır ama hepsinden çok takım ruhunun adıdır AEROKOU. Bu, asla vazgeçmemenin hikayesidir. Hep yeni hedefler koymanın, hep bayrağı yeni gelenlere devrederek katlanarak büyümenin, gelişmenin, olgunlaşmanın hikayesidir. Bilginin hikayesidir, çoğalarak dönüşen tecrübenin, insanca dayanışmanın, ortak ruhun erdemine verilen isimdir AEROKOU. Bir uçuş hikayesidir, yerde başlayıp gökyüzünde sonsuza dek sürecek…

Doç. Dr. Sinan FİDAN

 

Bundan tam 3 yıl önce Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi olarak TEKNOFEST yarışmalarında bulunmamız gerektiğini düşünen birkaç öğrencinin hayali ile kurulmuş bir takım. Her geçen sene tecrübelerini bölüm arkadaşları ile paylaşıp, bilgi aktarımı için çabalayıp bu zamana kadar gelmesi için gecesini gündüzüne katan hevesli bir ekip.

Yavuz Selim BAKAŞ

Körfez insansız hava aracı projesi; geçmişinden ilham alan ve geleceği tasarlamak için insanları bir araya getiren bir projedir. Pandeminin çalışmalarımıza engel olamadığı, teorik bilgilerin uygulamaya döküldüğü zaman kavramını yitirmemize neden olan bir üründür. Körfez, herkesin bir kez başlayıp da bir daha bırakamamasına neden olan bir uğraştır. Hayalini kurduğumuz ve ellerimizde vücut bulmuş bu aracın uçtuğu ana şahitlik edince tarifi zor duygular yaşatan bir hevestir.

Suat AKGÜN

Yıl boyunca bir amaç uğruna verilen emekler, yapılan fedakarlıklar, gergin ve stresli günler… Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan İHA, görevlerin yapılması, yarışma alanı ve heyecanı bize çok şey öğretti. Bu süreçte birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarımla gurur duyuyorum.

Ahmet Hakan BERBER

Öğrendiğim teorik bilgileri pratikte uygulayabilmemi sağlayan bu projede bulunmak oldukça heyecan verici oldu. Aynı zamanda kendimizi sektöre hazırlamak için 2021 yılında takım arkadaşım Ahmet Hakan BERBER ile girdiğimiz GENÇUTED’i AEROKOU Döner Kanat takımıyla tanıştırdığımız için mutluyuz.

Şeyma Nur YILDIRIM

Bu yolda biz geleceğin teknisyenlerine destek veren UTED’e sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

 

 

 

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği