Thumbnail
  • 01.10.2021

Farklılaşan Ulaşım Araçları 

 

En son ne zaman koşarak bir otobüse, dolmuşa yetişmeye çalıştınız?  

1 yıl önce yada çocukluğunuzda? Sizce de çok yorucu değil mi? Özellikle de telaşlı…Hayatımızdaki bir çok alanın dijitale dönüşümü aynı zamanda küresel ısınma etkisi içinde alternatif çözüm önerilerinide beraberinde getiriyor. 21. Yüzyılın en büyük problemlerinden birisi olan karbon gazı salınım oranı her geçen gün artış gösteriyor. 

 

Ulaştırma mühendisleri metropolleşen şehirlerde özellikle nüfus yoğunluğuna bağlı olarak karbon gazı salınımına dikkat çekiyor. Frontiers in Sustainable Cities adlı bilimsel dergide yayınlanan makalede dünya genelinde 53 ülkeden 167 şehrin emisyon verileri karşılaştırıldıÇalışmaya göre karbon salımının yüzde 52’sinden sorumlu 25 şehrin 23’ü Çin’de bulunurken listeye giren diğer iki şehir Moskova ve Tokyo oldu.

Çalışmada ilk 25’te yeralmasa da İstanbul, Moskova ile birlikte Avrupa’da en çok karbon salımı yapılan şehirlerden biri olarak gösterildiÖte yandan kişi başına düşen emisyon miktarları karşılaştırıldığında ise gelişmiş ülkelerdeki şehirler gelişmekte olan ülkelerdeki 

şehirlerden daha üst sıralarda yer aldı.* 

 

Peki Ulaşımda Etkiyi Nasıl Azaltabiliriz? 

Hayatımızı ve ulaşım süremizi kolaylaştıran araçlarımızda ve/veya yakıt türünde değişime gitmek. 

 

Örneğin; 

 Uçaklarda NH2 nin (Likit/Sıvılaştırılmış Hidrojenkullanımı. (Detaylı bilgi için Ağustos ayındaki yazımı okuyabilirsiniz) 

 

 Biyoyakıt kullanılan araçları tercih etmek 

 Elektrikli ulaşım araçlarını kullanmak 

Yakın mesafelerde bisiklet ile veya yürüyerek gidip / gelmek 

 

Bir diğer alternatif hibrit veya elektrikli araçlarmotosikletlerTüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün talep artışı gözlemlenen 

diğer bir tüketim malı diyebilirimTercih sebepleri kişiden kişiye değişse de genel olarak; 

 

Çevreye olan zararının neredeyse olmayışı 

Motor gürültüsünün olmayışı 

Şarj ömrü (kullanıma göre değişkenlik gösterebilir) 

Yeni nesil araç olması sebebiyle toplum tarafından gösterilen bakış açısı 

Fiyatlarının orta segment ve lüks segmentteki araçlara nazaran daha ekonomik olması 

Gibi durumlar tercih nedenlerinden bazıları diyebilirim. Son günlerde bazı benzin istasyonlarında elektrikli araçlar için şarj ünitelerinin montajı yapıldığı ve faal olarak kullanılmaya başlandı. 

Ülkemizde elektrikli araçlar üretimi konusunda yerli ve milli imkanlarla araba, otobüs ve tren üretiminin olması da ayrı bir gurur olduğunu sizlerle paylaşmak isterim. 

 

 

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği